PRG.M0.5NL.LC65J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRG.M0.5NL.LC65J
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Backshell
Series :
1P
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder Cup
Current Rating :
7A
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Number of Positions :
5
Mount :
Free Hanging
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Color :
Black, Yellow
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Shell Size - Insert :
M05
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
G
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Ratings :
IP50
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Datasheets
PRG.M0.5NL.LC65J
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PRG.M0.5NL.LC65J Overview
PRG.M0.5NL.LC65J Features
1P series
PRG.M0.5NL.LC65J Applications
There are a lot of LEMO
PRG.M0.5NL.LC65J Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER