PRG.M0.5GL.LC65V
Mfr.Part #
PRG.M0.5GL.LC65V
Description
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Number of Positions :
5
Shell Size - Insert :
M05
Color :
Gray, Green
Current Rating :
7A
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Datasheets
PRG.M0.5GL.LC65V
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PRG.M0.5GL.LC65V Overview
PRG.M0.5GL.LC65V Features
1P series
PRG.M0.5GL.LC65V Applications
There are a lot of LEMO
PRG.M0.5GL.LC65V Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER