PRG.M0.5GL.LC65A
Mfr.Part #
PRG.M0.5GL.LC65A
Description
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Shell Size - Insert :
M05
Current Rating :
7A
Color :
Blue, Gray
Number of Positions :
5
Datasheets
PRG.M0.5GL.LC65A
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PRG.M0.5GL.LC65A Overview
PRG.M0.5GL.LC65A Features
1P series
PRG.M0.5GL.LC65A Applications
There are a lot of LEMO
PRG.M0.5GL.LC65A Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER