PRG.M0.4GL.MC52R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRG.M0.4GL.MC52R
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
IP50
Number of Positions :
4
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Termination :
Crimp
Orientation :
G
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Packaging :
Bulk
Current Rating :
8A
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Size - Insert :
M04
Feature :
Backshell
Color :
Gray, Red
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Series :
1P
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Datasheets
PRG.M0.4GL.MC52R
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Bulk G Push-Pull, Detent Lock
PRG.M0.4GL.MC52R Overview
PRG.M0.4GL.MC52R Features
1P series
PRG.M0.4GL.MC52R Applications
There are a lot of LEMO
PRG.M0.4GL.MC52R Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER