PRF21BC471QB5RA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRF21BC471QB5RA
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR PTC 470 OHM 50% 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Temperature Sensors - PTC Thermistors
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Mount :
PCB, Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
1.25mm
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Series :
POSISTOR® PRF18/21
Voltage :
32V
Operating Temperature :
-20°C~120°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Resistance Tolerance :
±50%
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
50%
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Width :
1.25mm
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Resistance :
470Ohm
Length :
2mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Resistance @ 25°C :
470Ohm
Thermistor Application :
OVERLOAD PROTECTION
Current Rating :
100μA
Resistor Type :
PTC THERMISTOR
Case Code (Metric) :
Height :
900μm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
PRF21BC471QB5RA
Introducing Temperature Sensors - PTC Thermistors Murata Electronics PRF21BC471QB5RA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805 (2012 Metric), Voltage:32V, Operating Temperature:-20°C~120°C, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, PRF21BC471QB5RA pinout, PRF21BC471QB5RA datasheet PDF, PRF21BC471QB5RA amp .Beyond Temperature Sensors - PTC Thermistors Murata Electronics PRF21BC471QB5RA ,we also offer KTY82/210,215, TFPT0603L3300FV, TFPT0805L1000FV, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics PRF21BC471QB5RA
POSISTOR® PRF18/21 Series PTC THERMISTOR 470Ohm 50% OVERLOAD PROTECTION -20°C~120°C 2-Pin Surface Mount WRAPAROUND Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)
PRF21BC471QB5RA Overview
The PTC thermistors are put into 0805 (2012 Metric) packages to protect the devices from damage. These PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR) for safety protection. The PTC thermistor has 2 terminations. There are 2 pins in this thermistor. Nominally, this thermistor can supply 32V voltage when it works. The current for which the PTC thermistors have been designed is 100μA.
PRF21BC471QB5RA Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Mount: PCB, Surface Mount
Resistance @ 25°C: 470Ohm
Terminal Shape: WRAPAROUND
2 Pins
Series: POSISTOR® PRF18/21
Operating Temperature: -20°C~120°C
Tolerance: 50%