PRF18BG471RB5RB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRF18BG471RB5RB
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 100OHM TAPE/REEL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Temperature Sensors - PTC Thermistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Depth :
800μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-20°C~90°C
Series :
POSISTOR® PRF18/21
Resistance @ 25°C :
470Ohm
Resistance Tolerance :
±50%
Height :
800μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Tolerance :
50%
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
PRF18BG471RB5RB
POSISTOR® PRF18/21 Series 50% -20°C~90°C 2-Pin Surface Mount 0603 (1608 Metric)
PRF18BG471RB5RB Overview
In order to protect the PTC thermistors from damage, they are packaged in 0603 (1608 Metric) packages. In this thermistor, there are 2 pins.
PRF18BG471RB5RB Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 470Ohm
2 Pins
Series: POSISTOR® PRF18/21
Operating Temperature: -20°C~90°C
Tolerance: 50%