PRF18-J-C-EP-047D-SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRF18-J-C-EP-047D-SS
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN 1.85MM CABLE JACK
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Packaging :
Bulk
Samtec
Product Type :
RF Connectors / Coaxial Connectors
Product Category :
Frequency - Max :
65 GHz
Housing Color :
Silver
Subcategory :
RF Interconnects
Ingress Protection :
Center Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Body Finish :
Base Product Number :
PRF18-J-C-EP
RoHS :
Details
Connector Style :
1.85mm
Contact Termination :
Solder
Series :
PRF
Mating Cycles :
Product Status :
Active
Insertion Loss :
Mounting Feature :
Cable Group :
0.047" Semi Rigid
Termination Style :
Solder
Connector Type :
Jack, Female Socket
Dielectric Material :
Polyetherimide (PEI)
Polarity :
Standard
Gender :
Jack (Socket)
Shield Termination :
Clamp
Package :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Features :
Cable Type :
0.047 in. Semi-Rigid
Mounting Style :
Cable Mount / Free Hanging
RF Series :
1.85 mm
IP Rating :
Contact Plating :
Gold
Product :
Cable Connectors
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Impedance :
50Ohm
Center Contact Plating :
Gold
Brand :
Samtec
Body Style :
Straight
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Stainless Steel
Orientation :
Straight
Contact Type :
Socket (Female)
Operating Temperature :
Number of Ports :
1
Includes :
Samtec, Inc. PRF18-J-C-EP-047D-SS
Jack, Female Socket Threaded 50Ohm Bulk 1.85mm Solder 1 Port Polyetherimide (PEI) -