PREC037SAFN-RC
Mfr.Part #
PREC037SAFN-RC
Description
CONN HEADER VERT 37POS 2.54MM
Length - Termination :
0.62 inch
Terminal Pitch :
2.54mm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Positions :
37
Contact Length - Post :
0.620 15.75mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Body Length or Diameter :
3.7 inch
Overall Contact Length :
0.948 24.09mm
Datasheets
PREC037SAFN-RC
Sullins Connector Solutions PREC037SAFN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 37-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height