PREC022SBBN-M71RC
Mfr.Part #
PREC022SBBN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 22POS 2.54MM
Board to Board or Cable
Contact Resistance :
20mOhm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Body Length or Diameter :
2.2 inch
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Number of Positions :
22
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
1 (Unlimited)
Body Breadth :
0.098 inch
Header, Breakaway
Terminal Pitch :
2.54mm
Number of Rows :
1
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Number Of PCB Rows :
1
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Datasheets
PREC022SBBN-M71RC
Sullins Connector Solutions PREC022SBBN-M71RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 22-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height