PREC016SFAN-RC
Mfr.Part #
PREC016SFAN-RC
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Number of Positions :
16
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Terminal Pitch :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Overall Contact Length :
0.537 13.63mm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
PREC016SFAN-RC
Sullins Connector Solutions PREC016SFAN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 16-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height