PREC013SACN-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PREC013SACN-RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 13POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Terminal Pitch :
2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish - Mating :
Tin
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Published :
Number of Positions Loaded :
All
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
JESD-609 Code :
e3
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Reference Standard :
UL
Packaging :
Bulk
Number of Conductors :
ONE
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows :
1
Termination :
Solder
Mount :
Through Hole
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Length - Post :
0.320 8.13mm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Insulation Color :
Black
Contact Shape :
Square
Shrouding :
Unshrouded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Brass
Length - Termination :
0.32 inch
Number Of PCB Rows :
1
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Style :
Board to Board or Cable
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
13
Connector Type :
Header, Breakaway
Contact Type :
Male Pin
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Overall Contact Length :
0.648 16.47mm
Datasheets
PREC013SACN-RC
Sullins Connector Solutions PREC013SACN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 13-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height