PRD25-D48-S5-N-M-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRD25-D48-S5-N-M-TR
Manufacturer
Bel
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 25W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
Trim/Adjustable Output :
yes
Max Operating Temperature :
85°C
Width :
24.384mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Voltage :
5V
Voltage - Output 1 :
5V
Analog IC - Other Type :
DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE
Efficiency :
91 %
Max Input Voltage :
75V
Package / Case :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Isolation :
2.25kV
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Number of Terminations :
6
Min Input Voltage :
18V
Height :
8.382mm
Terminal Position :
Dual
Mount :
Surface Mount
Input Voltage-Nom :
48V
Pbfree Code :
yes
Length :
27.94mm
Load Regulation-Max(%) :
0.2%
Lead Free :
Lead Free
Number of Outputs :
1
JESD-30 Code :
R-XDMA-X6
Power Dissipation-Max :
25W
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Number of Functions :
1
Max Output Current :
5A