PRD25-D48-S3-N-M-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRD25-D48-S3-N-M-TR
Manufacturer
Bel
Package / Case
6-SMD Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 25W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
Mount :
Surface Mount
Efficiency :
89.5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Series :
PRD25 (25W)
Max Output Current :
750mA
Size / Dimension :
1.10Lx0.96W x 0.33 H 27.9mmx24.4mmx8.4mm
Trim/Adjustable Output :
yes
Number of Functions :
1
Voltage - Output 1 :
3.3V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Width :
24.4mm
Voltage - Input (Max) :
75V
JESD-30 Code :
R-XDMA-X6
Pbfree Code :
yes
Control Features :
Enable, Active Low
Max Power Dissipation :
25W
Current - Output (Max) :
7.5A
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Isolated Module
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Input Voltage-Nom :
48V
Voltage - Isolation :
2.25kV
Applications :
ITE (Commercial)
Length :
27.9mm
Terminal Position :
Dual
Voltage - Input (Min) :
36V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
6-SMD Module
Number of Outputs :
1
Height :
8.382mm
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Output Voltage :
3.3V