PR03000202702JAC00
Mfr.Part #
PR03000202702JAC00
Description
RES 27K OHM 3W 5% AXIAL
Tubular
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Voltage - Rated :
750V
Voltage - Rated DC :
750V
Operating Supply Voltage :
750V
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Resistance :
27kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Shape :
Wire
Power Rating :
3W
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.205Diax0.657L 5.20mmx16.70mm
Max Power Dissipation :
3W
Diameter :
5.2mm
Weight :
1.09999g
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Vishay PR03000202702JAC00
FIXED RESISTOR, 27kOhm, Metal Film,