PR03000201101JAC00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PR03000201101JAC00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.1K OHM 3W 5% AXIAL
Stock
531
In Stock :
531
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
1.1kOhm
Series :
PR03
Max Power Dissipation :
3W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
Ammo Pack
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Construction :
Tubular
Voltage - Rated :
750V
Diameter :
5.2mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Operating Supply Voltage :
750V
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Metal Film
Size / Dimension :
0.205Diax0.657L 5.20mmx16.70mm
Published :
2016
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Diameter :
780 µm
Mount :
Through Hole
Power Rating :
3W
Vishay PR03000201101JAC00
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.1kOhm, Metal Film,