PR01000106209JR500
Mfr.Part #
PR01000106209JR500
Description
RES 62 OHM 1W 5% AXIAL
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Composition :
Metal Film
Surface Mount :
No
Diameter :
2.5mm
Voltage - Rated :
350V
Terminal Shape :
Wire
REACH SVHC :
Unknown
Power Rating :
1W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
62Ohm
Voltage - Rated DC :
350V
Max Power Dissipation :
1W
Operating Supply Voltage :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Construction :
Tubular
Vishay PR01000106209JR500
FIXED RESISTOR, 62Ohm, Metal Film,