PR01000101001JR500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PR01000101001JR500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1K OHM 1W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Published :
Operating Supply Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Wire/Cable Diameter :
50 μm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Supplier Device Package :
Axial
Resistance :
1kOhms
REACH SVHC :
Unknown
Lead Diameter :
580 μm
Tolerance :
±5%
Diameter :
2.5mm
Termination :
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
Not
Width :
2.5mm
Package / Case :
Voltage - Rated DC :
350V
Max Power Dissipation :
1W
Power Rating :
1W
Composition :
Metal Film
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
350V
Lead Free :
Lead Free
Series :
PR01
Max Operating Temperature :
155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Automotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Length :
8mm
Number of Terminations :
2
Vishay PR01000101001JR500
1kOhms, 1W, Metal Film,