PR01000103602JR500
Mfr.Part #
PR01000103602JR500
Description
RES 36K OHM 1W 5% AXIAL
Power Rating :
1W
Tubular
Weight :
211.997734mg
Operating Supply Voltage :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Voltage - Rated DC :
350V
Max Power Dissipation :
1W
Diameter :
2.5mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
350V
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
36kOhm
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
ROHS3 Compliant
Vishay PR01000103602JR500
Through Hole FIXED RESISTOR, 36kOhm, Metal Film,