PR01000103009JR500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PR01000103009JR500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 30 OHM 1W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Voltage - Rated :
350V
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Power Rating :
1W
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
30Ohm
Max Power Dissipation :
1W
Composition :
Metal Film
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Axial
Tolerance :
±5%
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
PR01
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Surface Mount :
No
Lead Diameter :
580 μm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Construction :
Tubular
Operating Supply Voltage :
350V
Diameter :
2.5mm
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
350V
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
14 Weeks
Feature :
Automotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Vishay PR01000103009JR500
FIXED RESISTOR, 30Ohm, Metal Film,