PR01000102701JR500
Mfr.Part #
PR01000102701JR500
Description
RES 2.7K OHM 1W 5% AXIAL
Resistance :
2.7kohm
Voltage - Rated DC :
350V
Max Power Dissipation :
1W
Voltage - Rated :
350V
Wire/Cable Diameter :
50 μm
Weight :
211.997734mg
Contact Plating :
Tin
Diameter :
2.5mm
REACH SVHC :
Unknown
Operating Supply Voltage :
350V
Tolerance :
±5%
Power Rating :
1W
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
580 μm
Radiation Hardening :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Vishay PR01000102701JR500
FIXED RESISTOR, 2.7kOhm, Metal Film,