PR01000102400JR500
Mfr.Part #
PR01000102400JR500
Description
RES 240 OHM 1W 5% AXIAL
REACH SVHC :
Unknown
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Supply Voltage :
350V
Power Rating :
1W
Composition :
Metal Film
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Tolerance :
±5%
Resistance :
240Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
350V
Diameter :
2.5mm
Voltage - Rated DC :
350V
ROHS3 Compliant
Vishay PR01000102400JR500
FIXED RESISTOR, 240Ohm, Metal Film,