PR01000102001JR500
Mfr.Part #
PR01000102001JR500
Description
RES 2K OHM 1W 5% AXIAL
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Power Rating :
1W
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Diameter :
2.5mm
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Voltage - Rated :
350V
Resistance :
2kOhm
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Operating Supply Voltage :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
350V
Published :
Vishay PR01000102001JR500
FIXED RESISTOR, 2kOhm, Metal Film,