PR01000101802JR500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PR01000101802JR500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 18K OHM 1W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Axial
Voltage - Rated :
350V
Power Rating :
1W
Lead Free :
Lead Free
Lead Diameter :
580 μm
Tolerance :
±5%
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Composition :
Metal Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Tubular
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
Diameter :
2.5mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Number of Terminations :
2
Resistance :
18kOhm
Operating Supply Voltage :
350V
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
1W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated DC :
350V
Series :
PR01
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Vishay PR01000101802JR500
FIXED RESISTOR, 18kOhm, Metal Film,