PR01000101200JA500
Mfr.Part #
PR01000101200JA500
Description
RES 120 OHM 5% 1W AXIAL
Packaging :
Tape and Box (TB)
Diameter :
2.5mm
Power Rating :
1W
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
REACH SVHC :
Unknown
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Tolerance :
±5%
Construction :
Tubular
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
350V
Operating Supply Voltage :
350V
Series :
PR01
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Voltage - Rated :
350V
Published :
Packing Method :
Ammo Pack
Composition :
Metal Film
Terminal Shape :
Wire
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
Not
Pbfree Code :
yes
Resistance :
120Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Vishay PR01000101200JA500
FIXED RESISTOR, 120Ohm, Metal Film,