PNP5WVJT-73-10R
Mfr.Part #
PNP5WVJT-73-10R
Description
RES 10 OHM 5% 5W AXIAL
Through Hole Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Operating Temperature :
-40°C~200°C
Military Standard :
Not
Construction :
Cylindrical
Resistance :
10Ohm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Composition :
Wirewound
Power Rating :
5W
Size / Dimension :
0.295Diax0.669L 7.50mmx17.00mm
Series :
PNPV
Lead Diameter :
0.8 mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Length :
32mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±5%
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Working Voltage :
300V
Axial
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
PNP5WVJT-73-10R
YAGEO PNP5WVJT-73-10R
FIXED RESISTOR, 10Ohm, Wirewound,