PN18-56R-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PN18-56R-C
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN RING CIRC 18-22AWG #5/16
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Ring Connectors
Packaging :
Bulk
Width :
11.7mm
Published :
2011
Width - Outer Edges :
0.460 11.68mm
Termination :
Crimp
Radiation Hardening :
No
Mount :
Free Hanging
Color :
Red
Terminal Type :
Circular
Gender :
FEMALE
Contact Material :
Copper
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Wire Cross Section :
1.5 mm2
Contact Plating :
Tin
Weight :
113.398093g
Stud/Tab Size :
5/16 Stud
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation :
Insulated
Thickness :
0.032 0.81mm
Length :
27.7mm
ECCN Code :
EAR99
Length - Overall :
1.090 27.69mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Depth :
11.7mm