PMZB550UNEYL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PMZB550UNEYL
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
3-XFDFN
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 30V 590MA DFN1006B-3
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Packaging :
Cut Tape (CT)
Rds On Max :
670 mΩ
Vgs(th) (Max) @ Id :
950mV @ 250μA
Published :
Input Capacitance :
30.3pF
Package / Case :
3-XFDFN
Number of Pins :
3
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
670mOhm @ 590mA, 4.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
30.3pF @ 15V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
1.5V 4.5V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
590mA Ta
FET Type :
N-Channel
Mounting Type :
Surface Mount
Drain to Source Resistance :
550mOhm
Vgs (Max) :
±8V
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Continuous Drain Current (ID) :
590mA
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
DFN1006B-3
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Dissipation-Max :
310mW Ta 1.67W Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
1.1nC @ 4.5V
Datasheets
PMZB550UNEYL
Nexperia PMZB550UNEYL
N-Channel Cut Tape (CT) 670mOhm @ 590mA, 4.5V ±8V 30.3pF @ 15V 1.1nC @ 4.5V 30V 3-XFDFN
PMZB550UNEYL Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 30.3pF @ 15V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 590mA, which is the maximum continuous current transistor can conduct.When a specific gate-to-source voltage (VGS) is applied to bias a MOSFET to the on state, the drain to source resistance is 550mOhm, which means the device is not biased.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 30V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 1.5V 4.5V volts (1.5V 4.5V).
PMZB550UNEYL Features
a continuous drain current (ID) of 590mA
single MOSFETs transistor is 550mOhm
a 30V drain to source voltage (Vdss)