PM4HM-H-AC240VSW
Mfr.Part #
PM4HM-H-AC240VSW
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
100
Description
RELAY TIME DELAY 500HRS 5A 250V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Time Delay Relays
Max Operating Temperature :
50°C
Contact Material :
Gold, Silver
Weight :
110g
Package / Case :
100
Max Current Rating :
5A
Mounting Type :
Panel Mount
Timing Adjustment Method :
Hand Dial
Min Operating Temperature :
-10°C
Number of Pins :
11
Throw Configuration :
DPDT, SPDT
Published :
Depth :
48mm
Voltage - Supply :
100V~240VAC
Mount :
Flush, Panel, Plug-In
Termination Style :
Screw Terminal
Factory Lead Time :
12 Weeks
Function :
Programmable (Multi-Function)
Circuit :
SPDT (1 Form C)
Timing Initiate Method :
Input Voltage
Series :
PM4H
Operating Supply Voltage :
240V
Relay Type :
Mechanical Relay
RoHS Status :
RoHS Compliant
Delay Time :
0.1 Sec ~ 500 Hrs
Width :
68.5mm
Length :
48mm
Contact Rating @ Voltage :
5A @ 250VAC
Number of Contacts :
2
Termination :
Screw
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Coil Voltage (AC) :
240V