PM4HA-H-AC240VS
Mfr.Part #
PM4HA-H-AC240VS
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY TIME DELAY 500HR 5A 250V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Time Delay Relays
Min Operating Temperature :
-10°C
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Delay Time :
0.1 Sec ~ 500 Hrs
Relay Type :
Mechanical Relay
Contact Rating @ Voltage :
5A @ 250VAC
Voltage - Supply :
100V~240VAC
Timing Adjustment Method :
Hand Dial
Mounting Type :
Panel Mount
Timing Initiate Method :
Input Voltage, Trigger Signal
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Width :
48mm
Number of Contacts :
11
Published :
Circuit :
DPDT (2 Form C)
Weight :
110g
Height :
48mm
Function :
Programmable (Multi-Function)
Max Current Rating :
5A
Termination :
Screw
Termination Style :
Screw Terminal
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
12 Weeks
Throw Configuration :
DPDT
Coil Voltage (AC) :
240V
Mount :
Panel
Contact Material :
Silver
Max Operating Temperature :
50°C