PM4342.561NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM4342.561NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 560NH 25A 1.8MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Rated Current-Max :
25A
Application :
Automotive
RoHS :
Details
Current - Saturation :
40A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
SMD/SMT
Saturation Current :
40 A
Number of Functions :
1
Q @ Freq :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Current - Saturation (Isat) :
40A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Features :
Test Frequency :
0.1MHz
Product Type :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Brand :
Self Resonant Frequency :
Current Rating (Amps) :
25A
Inductance :
560nH
Type :
Molded
Package / Case :
Nonstandard
Qualification :
AEC-Q200
Height :
4 mm
Surface Mount :
yes
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.453Lx0.406W 11.50mmx10.30mm
Pulse
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shielding :
Shielded
DC Resistance (DCR) :
1.8mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.157 (4.00mm)
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Product Category :
Power Inductors - SMD
Series :
PM4342.XXXNLT
Tolerance :
±20%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Length :
11.5 mm
Termination :
Standard
Core Type :
Molded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product :
Power Inductors
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
10.3 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Frequency - Self Resonant :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Material - Core :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Datasheets
PM4342.561NLT
Pulse Electronics PM4342.561NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD