PM43-220M
Mfr.Part #
PM43-220M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 22UH 680MA 378MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Wirewound
Mount :
Surface Mount
Published :
Packing Method :
TR
Case/Size Code :
Number of Functions :
1
Current Rating :
680mA
Termination :
SMD/SMT
Height :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
PM43
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.177Lx0.157W 4.50mmx4.00mm
ECCN Code :
EAR99
Material - Core :
Ferrite
Shielding :
No
Inductance :
22μH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Diameter :
4.5mm
Frequency - Self Resonant :
24MHz
Lead Free :
Contains Lead
DC Resistance (DCR) :
378mOhm
Max DC Current :
760mA
Weight :
26.988746mg
Test Frequency :
2.52MHz
Package / Case :
Nonstandard
Reach Compliance Code :
Unknown
Construction :
Bobbin Core
Terminal Shape :
ONE SURFACE
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
PM43-220M
Bourns, Inc. PM43-220M
PM43-220M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD