PM43-150M-RC
Mfr.Part #
PM43-150M-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
FIXED IND 15UH 920MA 240MOHM SMD
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Military Standard :
Not
Current - Saturation :
1.4A
DC Resistance (DCR) :
240mOhm Max
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating :
920mA
Case/Size Code :
1816
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Pbfree Code :
yes
Type :
Wirewound
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Packing Method :
TR, 13 INCH
Frequency - Self Resonant :
28MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Inductance :
15μH
Material - Core :
Ferrite
Factory Lead Time :
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Series :
PM43
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Nonstandard
Number of Terminations :
2
Q Factor :
28
DC Current :
920mA
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
RMS Current (Irms) :
920mA
Mount :
Surface Mount
Diameter :
4.5mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.157W 4.50mmx4.00mm
Number of Functions :
1
Height :
3.2mm
JESD-609 Code :
e2
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
Depth :
4.3mm
Number of Pins :
2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
No
Q @ Freq :
28 @ 2.52MHz
Max DC Current :
920mA
Lead Free :
Lead Free
Inductance Tolerance :
20%
Published :
2008
Test Frequency :
1kHz
Datasheets
PM43-150M-RC
Bourns, Inc. PM43-150M-RC
PM43-150M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD