PM43-220M-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM43-220M-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 22UH 760MA 380MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance :
22μH
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, 13 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.177Lx0.157W 4.50mmx4.00mm
Frequency - Self Resonant :
20MHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Q Factor :
25
Max DC Current :
760mA
Published :
DC Current :
760mA
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Weight :
566.990462mg
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
Type :
Wirewound
Tolerance :
±20%
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
JESD-609 Code :
e3
RMS Current (Irms) :
760mA
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Test Frequency :
1kHz
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Current Rating :
760mA
Radiation Hardening :
No
Inductance Tolerance :
20%
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
4.3mm
Q @ Freq :
25 @ 2.52MHz
Material - Core :
Ferrite
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Nonstandard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Mount :
Surface Mount
Case/Size Code :
Height :
3.2mm
Series :
PM43
Diameter :
4.5mm
Shielding :
No
Current - Saturation :
1.2A
Military Standard :
Not
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
380mOhm Max
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Datasheets
PM43-220M-RC
Bourns, Inc. PM43-220M-RC
PM43-220M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD