PM4340.562NLT
Mfr.Part #
PM4340.562NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
FIXED IND 5.6UH 4.25A 63MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
DC Resistance (DCR) :
63mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
Supplier Device Package :
Current - Saturation (Isat) :
4.5A
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Product Type :
Fixed Inductors
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
0.118 (3.00mm)
Pulse
Core Type :
Molded
Application :
Automotive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
4.25A
Termination :
Standard
Series :
PM4340.XXXNLT
Size / Dimension :
0.236Lx0.213W 6.00mmx5.40mm
Saturation Current :
4.5 A
Type :
Molded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
SMD/SMT
Features :
Product Status :
Active
Inductance :
5.6μH
Brand :
Width :
5.4 mm
Length :
6 mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shielding :
Shielded
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Height :
3 mm
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Current - Saturation :
4.5A
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
RoHS :
Details
Product Category :
Power Inductors - SMD
Qualification :
AEC-Q200
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Product :
Power Inductors
Datasheets
PM4340.562NLT
Pulse Electronics PM4340.562NLT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD