PM4340.151NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM4340.151NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 150NH 18A 2.7 MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Saturation Current :
30 A
Qualification :
AEC-Q200
Product Status :
Active
Factory Lead Time :
10 Weeks
Q @ Freq :
Shielding :
Shielded
Pulse
Mounting Type :
Surface Mount
Application :
Automotive
Package :
Tape and Reel (TR)
Height :
3 mm
DC Resistance (DCR) :
2.7mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
Features :
Core Type :
Molded
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Height - Seated (Max) :
0.118 (3.00mm)
Current - Saturation (Isat) :
30A
RoHS :
Details
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±30%
Product :
Power Inductors
Package / Case :
Nonstandard
Brand :
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.236Lx0.213W 6.00mmx5.40mm
Inductance :
150nH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Series :
PM4340.XXXNLT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Power Inductors - SMD
Current - Saturation :
30A
Width :
5.4 mm
Product Type :
Fixed Inductors
Termination :
Standard
Mounting Style :
PCB Mount
Supplier Device Package :
Material - Core :
Length :
6 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Type :
Molded
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Current Rating (Amps) :
18A
Datasheets
PM4340.151NLT
Pulse Electronics PM4340.151NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD