PM43-470K-RC
Mfr.Part #
PM43-470K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
FIXED IND 47UH 540MA 840MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Pbfree Code :
yes
Height :
3.2mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.177Lx0.157W 4.50mmx4.00mm
Q @ Freq :
20 @ 2.52MHz
Type :
Wirewound
Frequency - Self Resonant :
13MHz
Packing Method :
TR, 13 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max DC Current :
540mA
RMS Current (Irms) :
540mA
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
HTS Code :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
840mOhm
Case/Size Code :
DC Current :
540mA
Number of Functions :
1
Published :
Inductance Tolerance :
10%
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Inductance :
47μH
Lead Free :
Lead Free
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
Shielding :
No
Current - Saturation :
780mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Material - Core :
Ferrite
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Q Factor :
20
Depth :
4.3mm
Diameter :
4.5mm
Package / Case :
Nonstandard
Test Frequency :
1kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Series :
PM43
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e2
Current Rating :
540mA
Tolerance :
±10%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Datasheets
PM43-470K-RC
Bourns, Inc. PM43-470K-RC
PM43-470K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD