PM43-270M
Mfr.Part #
PM43-270M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
FIXED IND 27UH 620MA 522MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Lead Free :
Contains Lead
ECCN Code :
EAR99
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Current Rating :
620mA
HTS Code :
Series :
PM43
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Size / Dimension :
0.177Lx0.157W 4.50mmx4.00mm
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
710mA
DC Resistance (DCR) :
522mOhm
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance :
27μH
Published :
Type :
Wirewound
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Functions :
1
Case/Size Code :
Tolerance :
±20%
Construction :
Bobbin Core
Shielding :
No
Weight :
26.988746mg
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Height :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
4.5mm
Packing Method :
TR
Frequency - Self Resonant :
21MHz
Termination :
SMD/SMT
Material - Core :
Ferrite
Test Frequency :
2.52MHz
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Datasheets
PM43-270M
Bourns, Inc. PM43-270M
PM43-270M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD