PM25RLB120
Mfr.Part #
PM25RLB120
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
Power Module
Description
MOD IPM L-SER 7PAC 1200V 25A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Power Driver Modules
Supply Voltage-Min (Vsup) :
13.5V
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
R-XXMA-T38
Configuration :
3 Phase
HTS Code :
Output Current :
25A
Supply Voltage-Max (Vsup) :
16.5V
Series :
Intellimod™
Mounting Type :
Chassis Mount
Type :
IGBT
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Number of Terminations :
38
Operating Supply Voltage :
1.2kV
Package / Case :
Power Module
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Isolation :
2500VDC
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Supply Voltage :
15V
Number of Pins :
19
Current :
25A