PM1608S-220M-RC
Mfr.Part #
PM1608S-220M-RC
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 22UH 700MA 110MOHM SMD
Stock
160
In Stock :
160
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Type :
Wirewound
Max DC Current :
700mA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Copper/Nickel/Gold (Cu/Ni/Au)
Shielding :
yes
Q @ Freq :
40 @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Frequency - Self Resonant :
25MHz
Depth :
4.4mm
JESD-609 Code :
e4
Current Rating :
700mA
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Cut Tape (CT)
Published :
2009
Military Standard :
Not
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
100kHz
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Material - Core :
Ferrite
Mount :
Surface Mount
Inductance :
22μH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
PM1608S
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Height :
3mm
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.260Lx0.173W 6.60mmx4.40mm
Package / Case :
Nonstandard
Resistance :
110mOhm
Case/Size Code :
2617
DC Resistance (DCR) :
110mOhm Max
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Functions :
1
DC Current :
700mA
Datasheets
PM1608S-220M-RC
Bourns, Inc. PM1608S-220M-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD