PM1608-1R0M-RC
Mfr.Part #
PM1608-1R0M-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 1UH 2.9A 50 MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
No
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Inductance :
1μH
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
Q @ Freq :
20 @ 7.96MHz
Termination :
SMD/SMT
Terminal Placement :
DUAL ENDED
HTS Code :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Case/Size Code :
Published :
Height Seated (Max) :
0.115 2.92mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.260Lx0.175W 6.60mmx4.45mm
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Height :
2.92mm
Package / Case :
Nonstandard
Material - Core :
Ferrite
Test Frequency :
0.1MHz
Type :
Wirewound
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Radiation Hardening :
No
Depth :
4.45mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
PM1608
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Max DC Current :
2.9A
Surface Mount :
yes
Frequency - Self Resonant :
130MHz
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
PM1608-1R0M-RC
Bourns, Inc. PM1608-1R0M-RC
PM1608-1R0M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD