PM1608-220M
Mfr.Part #
PM1608-220M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 22UH 800MA 370MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Case/Size Code :
Max DC Current :
800mA
Published :
Material - Core :
Ferrite
Size / Dimension :
0.260Lx0.175W 6.60mmx4.45mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Depth :
4.45mm
Tolerance :
±20%
DC Resistance (DCR) :
370mOhm Max
Shielding :
No
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Radiation Hardening :
No
Q @ Freq :
16 @ 2.52MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Test Frequency :
0.1MHz
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Saturation :
700mA
Number of Functions :
1
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.115 2.92mm
Pbfree Code :
yes
Type :
Wirewound
Package / Case :
Nonstandard
Inductance :
22μH
Frequency - Self Resonant :
20MHz
Height :
2.92mm
Construction :
RECTANGULAR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Series :
PM1608
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
PM1608-220M
Bourns, Inc. PM1608-220M
PM1608-220M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD