PM1608-151M-RC
Mfr.Part #
PM1608-151M-RC
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 150UH 250MA 2 OHM SMD
Fixed Inductors
Military Standard :
Not
Inductance :
150μH
Depth :
4.45mm
Surface Mount :
yes
Case/Size Code :
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Package / Case :
Nonstandard
Series :
PM1608
Test Frequency :
100kHz
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Max DC Current :
250mA
Tolerance :
±20%
DC Current :
250mA
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance Frequency - Test :
796kHz
Height Seated (Max) :
0.115 2.92mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Resistance (DCR) :
2Ohm Max
Size / Dimension :
0.260Lx0.175W 6.60mmx4.45mm
Height :
2.92mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Type :
Wirewound
Pbfree Code :
yes
Q @ Freq :
41 @ 796kHz
Current - Saturation :
270mA
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Frequency - Self Resonant :
6MHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Datasheets
PM1608-151M-RC
Bourns, Inc. PM1608-151M-RC
PM1608-151M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD