PM1608-4R7M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM1608-4R7M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7UH 1.5A 90 MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Depth :
4.45mm
Material - Core :
Ferrite
DC Resistance (DCR) :
90mOhm Max
Height :
2.92mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Series :
PM1608
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Max DC Current :
1.5A
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Nonstandard
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Q @ Freq :
17 @ 7.96MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.115 2.92mm
Published :
Size / Dimension :
0.260Lx0.175W 6.60mmx4.45mm
Surface Mount :
yes
Test Frequency :
100kHz
Frequency - Self Resonant :
50MHz
HTS Code :
Inductance :
4.7μH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DC Current :
1.5A
Military Standard :
Not
Pbfree Code :
yes
Type :
Wirewound
Number of Functions :
1
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Termination :
SMD/SMT
Case/Size Code :
Shielding :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Datasheets
PM1608-4R7M
Bourns, Inc. PM1608-4R7M
PM1608-4R7M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD