PLT1206Z9200LBTS
Mfr.Part #
PLT1206Z9200LBTS
Description
RES SMD 920 OHM 0.01% 0.4W 1206
Non-RoHS Compliant
Packing Method :
TR
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±0.01%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Power Dissipation :
400mW
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Resistance :
920Ohm
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
838.2μm
Surface Mount :
yes
Datasheets
PLT1206Z9200LBTS
Vishay PLT1206Z9200LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 920Ohm, 0.4W 2/5W, ±0.01%, -55°C~125°C