PLT1206Z6651LBTS
Mfr.Part #
PLT1206Z6651LBTS
Description
RES SMD 6.65KOHM 0.01% 0.4W 1206
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Max Power Dissipation :
400mW
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Additional Feature :
FALME PROOF
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Resistance :
6.65kOhm
WRAPAROUND
Height :
838.2μm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.01%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
PLT1206Z6651LBTS
Vishay PLT1206Z6651LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 6.65kOhm, 0.4W 2/5W, ±0.01%, -55°C~125°C