PLT1206Z6491LBTS
Mfr.Part #
PLT1206Z6491LBTS
Description
RES SMD 6.49KOHM 0.01% 0.4W 1206
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Resistance :
6.49kOhm
JESD-609 Code :
e0
Max Power Dissipation :
400mW
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.01%
Thin Film
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Datasheets
PLT1206Z6491LBTS
Vishay PLT1206Z6491LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 6.49kOhm, 0.4W 2/5W, ±0.01%, -55°C~125°C