PLT1206Z5621LBTS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLT1206Z5621LBTS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 5.62KOHM 0.01% 0.4W 1206
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Series :
PLT
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.01%
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Pbfree Code :
No
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e0
Resistance :
5.62kOhm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Power Dissipation :
400mW
Feature :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Height :
838.2μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Datasheets
PLT1206Z5621LBTS
Vishay PLT1206Z5621LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 5.62kOhm, 0.4W 2/5W, ±0.01%, -55°C~125°C