PLT1206Z5491LBTS
Mfr.Part #
PLT1206Z5491LBTS
Description
RES SMD 5.49KOHM 0.01% 0.4W 1206
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
PLT
Height :
838.2μm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.01%
Additional Feature :
FALME PROOF
Max Power Dissipation :
400mW
Published :
Resistance :
5.49kOhm