PLT1206Z4021LBTS
Mfr.Part #
PLT1206Z4021LBTS
Description
RES SMD 4.02KOHM 0.01% 0.4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
838.2μm
Thin Film
JESD-609 Code :
e0
Max Power Dissipation :
400mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Additional Feature :
FALME PROOF
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Tolerance :
±0.01%
Resistance :
4.02kOhm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR
Datasheets
PLT1206Z4021LBTS
Vishay PLT1206Z4021LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 4.02kOhm, 0.4W 2/5W, ±0.01%, -55°C~125°C