PLT1206Z3120LBTS
Mfr.Part #
PLT1206Z3120LBTS
Description
RES SMD 312 OHM 0.01% 0.4W 1206
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Tolerance :
±0.01%
PLT
Max Power Dissipation :
400mW
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
838.2μm
Resistance :
312Ohm
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
PLT1206Z3120LBTS
Vishay PLT1206Z3120LBTS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 312Ohm, 0.4W 2/5W, ±0.01%, -55°C~125°C